Leonardovo globálne otepľovanie

Autor: Ronald Szapáry | 18.11.2016 o 23:20 | Karma článku: 3,49 | Prečítané:  162x

Videli ste DiCapriov film o globálnom otepľovaní ? Ak nie určite si ho pozrite. Ako laik do témy globálneho otepľovania to ale odprezentoval skvele. 

Výborný a náučný dokument vyšiel len pred pár týždňami a už má veľký ohlas. Vo filme môžeme vidieť, rôzne národy, krajiny, ktoré sa snažia s týmto problémom popasovať. Môžeme vidieť na koho má globálne otepľovanie najväčší a najmenší vplyv. Veľmi sa mi páčilo ako film poukázal na to, že tí čo majú v ničený planéty najväčší podiel, tých sa to najmenej dotýka. A čo tí ostatný ?  Vo filme môžeme vidieť ľudí z Indie, ktorý sa živia pestovaním rastlín. Zmena klímy ale spôsobuje, že ich polia sú neustále zatopené. Prímorské oblasti sú ničené povodňami, spôsobené stúpajúcou hladinou mora. Film ukazuje ako sa ľadovce na póloch v dôsledku globálneho otepľovania topia. Ako hladina morskej vody pomaly stúpa a do niekoľkých rokov môžu byť prímorské oblasti pod vodou. Film hovorí aj o tom ako sa vianočná atmosféra so snehom môže stať len spomienkou.

Vo filme ma dosť zarazilo, že americký senátori a kongresmani popierajú existenciu globálneho otepľovania. Ako stále presviedčajú svoj národ o tom, že si môžu v pokoji ďalej žiť svoje pokojné americké životy. A ešte väčšmi ma zaráža, že tomu občania USA aj veria. Ako sa nechávajú ľahko zmiasť, lebo to povedal ich obľúbenec. Títo obľúbenci majú podiel v ropných spoločnostiach,  rovnako aj v spoločnostiach na iné fosílne palivá. Čiže sympatizujú s teóriou, že globálne otepľovanie je len mýtus. Najviac je ale zarážajúce to, že tieto spoločnosti majú neuveriteľné bohatstvo, ktorým by mohli pomôcť k odvráteniu tomu ich mýtusu. Vo firme účinkuje firma Tesla Motors, ktorej z celej duše fandím. Niekde som dokonca započul, že Tesla zvažuje ako jednu z možností pre expanziu do Európy práve Slovensko. Aj keď pre Slovensko by to znamenalo ďalšieho cudzieho investora, ktorý by si ukrojil trošku z nášho štátu, prispelo by to aspoň k dobrej veci, keď už sami nedokážeme podporovať vlastných investorov s podobnými nápadmi. Ale späť k Tesla Motors v Amerike kde práve táto firma stavia tzv. „Gigafactory“, ktorá bude celá poháňaná z obnoviteľných zdrojov energie. Tesla v nej plánuje vyrábať autá a vysokovýkonné batérie na uskladnenie elektrickej energie. Pre každú domácnosť by to znamenalo sebestačnosť od elektrickej siete. Predstavte si že by každá domácnosť mala vlastnú sebestačnú malú elektráreň či už solárnu alebo veternú. Koľko emisií denne produkovaných z elektrární a spracovania fosílnych palív by sa nemuselo dostať do ovzdušia. No kam by sa ale podeli zisky všetkých tých šejkov, ropných magnátov a ťažobných spoločností, že ?

Investícia do alternatívnych zdrojov by bola určite stratová. Môžem to len dedukovať z toho, že sa ropné spoločnosti nehrnú do výroby solárnych panelov, stále sa vŕtajú v zemi. Nebavím sa teraz ale o správnej alokácií financií, ale o tom čo je správne urobiť pre budúcnosť. Je potrebné niečo obetovať, aby sme získali niečo nové. Žiadny obed predsa nie je zadarmo. Zrejme nás čaká ešte pekných pár rokov, kým si páni v kravatách a vo veľkých benzínových SUV uvedomia, akú planétu zanechajú svojím deťom. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke médiá neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokojovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

EKONOMIKA

Okolo Kiskovej kampane sa objavujú nové nejasnosti

Prezident obe časti svojej kampane platil cez firmu KTAG.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hanus nepísal, aby sa Glváč lepšie cítil

Martin Hanus tvrdí, že Nitranov si v .týždni spoločne vymysleli.


Už ste čítali?