Blázinec a Sokrates

Autor: Ronald Szapáry | 14.4.2017 o 12:58 | Karma článku: 4,40 | Prečítané:  178x

Vitajte, toto je blázinec, máme tu všetky možné diagnózy, na aké si len dokážete spomenúť, oddelenia pre každú jednu diagnózu zvlášť, poďte, ukážem vám každé jedno osobitne.

V oddelení pre samovrahov máme rôzne prípady, napríklad tuto náš Jožko. Jožko sa nám chcel zabiť, lebo mu chýbajú peniaze. Pochopíte to? Závidí každému všetko, nové autá, nové domy. No prosím vás, typický prípad a pritom je to všetko pominuteľné. Nedokážeme ho naučiť, že jediné, čo je vzácne, je jeho čas tu. A on sa o neho ešte chce pripraviť. Alebo taký náš Alex. Priateľka ho nechala, tak to chcel skončiť. Jeho život prestal mať význam. Ten blázon si nikdy neuvedomil svoju vlastnú cenu. Preto do neho hustíme od rána do večera: Váž si sám seba! To isté hustíme aj do mladého Jana, ktorý na sebe neustále hľadá nedostatky, nepáči sa mu, aký je. Títo ľudia si potrebujú uvedomiť, že nie sú horší od ostatných.

Oddelenie chamtivosti, to je vám teda skupina. Hromadia a hromadia všetko lesklé a robia si zbierku. Oni ale nemajú dosť, preto napríklad Robert prekročil hranicu medze a začal kradnúť aj od svojich susedov. Jeho dom sa mu nezdal dosť veľký, tak nehorázne veľa si privlastnil. Alebo mladá slečna Kristína. Neustále chcela novšie a novšie šaty, rada sa vozí na drahých autách a každý rok si kupuje nový mobil, aby sa mohla ukázať pred kamarátkami. Stratila zábrany, začala ničiť rodiny, len aby dostala to, čo chcela. Učíme ich, že na tomto svete nie sú sami, ide to ťažko, pretože sú presvedčení o svojej pravde. Tu sa nik nestráni za tú svoju pravdu, zničiť toho druhého. Pán Peter by pokojne nechal vyzabíjať aj celé mesto. V oddelení chamtivosti učíme ľudí dávať, nie len brať.

Oddelenie ľahostajnosti nám ukazuje, ako sa niekto dokáže priživovať na tom druhom. Pani Janka je veľkodušná, tak ku sebe prichýlila niekoľko stratených prípadov. Pani Janke sme museli vysvetliť, charita nikoho nezachráni. Ľahostajných sme zobrali ku nám na oddelenie, snažíme sa ich učiť a ukázať im, ako sa o seba postarať sám. Brať energiu a čas druhým, to sa predsa nerobí. Nastavovať celý život ruku a prosiť o pomoc. Týmto ľuďom sa snažíme pomôcť učením. Naučíme ich nebáť sa postaviť na vlastné nohy. Prestaneme im ale neustále dávať všetko zadarmo, nechceme, aby boli ešte lenivejší.

Nenávisť a závisť. Peter nenávidí každého okolo seba, ostatní ho vnímajú ako hrozbu, a tak sa od neho dištancujú. V prvom rade nenávidí seba samého. Nedokáže byť ako ostatní, závidí im, akí sú. Aby pochopil, ako sa veci majú, musí zistiť, že odlišnosť je úplne normálna. Peťo sa musí akceptovať taký, aký je. Až potom začne s porozumením k ostatným.

Oddelenie strachu. Tu máme tuším najviac pacientov. Každý sa tu niečoho bojí. Max sa bál povedať svojej kamarátke, čo k nej cíti. Jeho kamarátka si našla niekoho iného a on to teraz strašne ľutuje. Ema sa bojí skúsiť podnikať na vlastnú päsť. No v práci, v ktorej je, sa živorí a pomaly a isto umiera. Zožiera ju to tam každý deň. Pritom má v sebe viac schopností, ako si myslí, len ich ešte neobjavila. Pacientov tu učíme, že jeden nezdar neznamená koniec sveta.

Každému pacientovi dávame motivačnú literatúru. No najviac ich nadchýna Pokojný bojovník od Dana Millamana. Aj oni chcú svojho vlastného Sokrata. Ubezpečujeme ich, že ho už majú, len ho musia objaviť v sebe. Každý máme svojho Sokrata. Tí, ktorí ho ešte nenašli, bohužiaľ končia u nás v blázinci. Váš Sokrates vás nechá spadnúť, ale poučí vás. Sokrates vám ukáže raj, ktorý ste pred tým sami nevideli. Otvorí vám očí a vaša myseľ dostane úplne iný pohľad na svet. Uvidíte ho zo všetkých strán a zistíte, že vám svet, ani život nechce ublížiť. Ublížia vám len blázni, ak si na nich nedáte pozor. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdošovi úradníci vybrali stíhačky F-16, čakajú na vládu

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy dolárov schválil americký kongres. Švédske gripeny by boli lacnejšie.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Minister obrany klamal, dôvodom sú nové stíhačky

Ako SNS vyberá nové slovenské stíhačky.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V SNS opäť vymenili hodnoty za peniaze

Už Mečiar o Slotovi povedal, že jeho hrdosť sa končí v Slovenskej poisťovni.


Už ste čítali?