Obchodník s časom

Autor: Ronald Szapáry | 4.7.2017 o 21:35 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  80x

Na západe sa vynoril nový ostrov, „je to snáď stratená Atlantída“ ? Povedal si lodivod vidiac to na vlastné oči.

Ostrov sa objavil pri západnom pobreží amerického kontinentu, v očiach ľudí vzbudil zvedavosť. Nezastaviteľne sa tam silou mocou všetci chceli pozrieť. Na ostrove ako by zastal čas. Pre obyvateľov rušného západného pobrežia to platilo dvojnásobne. Ostrov bol ľudskou nohou nedotknutý, pripomínal amazonské pralesy, neskrotné pľúca zeme. Príchodzí ľudia tu okamžite začali s výstavbou nového letoviska pre turistov. Všetko má svoje svetlé aj temné stránky. Jedny si užívali nového raja, ktorý vznikol, iný tu videli obchodnú príležitosť. Ostrov bol skutočne nádherný a ukrýval v sebe poklad. Pár turistov si to namieril rovno do stredu ostrova. Stred ostrova tvoril malý pahorok. Keď dorazili na vrchol, uvideli niečo čo zmení životy všetkým. Oni však o tom ešte netušili. Na pahorku sedel človek.

Nebol starý, ani mladý, mohol mať niečo cez tridsať. Sedel na presýpacích hodinách. Presýpacie hodiny sa však nikdy nepresypú. Nemali dno a piesok padal kamsi do zeme. Vrch hodín bol neustále plný. Muž hral na gitare, vytváral príjemnú atmosféru prírody okolo, hral pomaly a pokojne. Melódia sa niesla ku každému stromu na ostrove. Muž sa opýtal páru turistov, čo by vo svojom živote chceli zlepšiť. Turisti boli mladí a zaľúbení ale nemali peniaze. Žili si v jednoizbovom byte a nestačili ani naň splácať úver, nie to ešte splatiť požičané peniaze na školu. Ich snom bolo užiť si dovolenku v obrovskom rezorte, ktorý práve postavili na ostrove. Muž prikývol, aj keď turisti nevydali ani hlások, „nech sa stane, opustite ostrov, až sa sem znova vrátite budete bohatí.“ Pár opustil ostrov, po návrate domov sa pár dozvedel, že ich malé akcie, ktoré kúpil chlapec počas školy, vyleteli doslova do nebies. Náhle si mohli dovoliť nie len jenu dovolenku, mohli si ich dovoliť pokojne tisíce. Rovnako sa im podarilo splatiť dlhy. Na ostrov sa vrátili ako milionári, užívali si krásnu dovolenku počas ktorej sa dozvedeli, že ostrov ide do dražby.

Pár sa rozhodol ostrov kúpiť, otvoriť si vlastný biznis. Mladý chlapec s dievčaťom boli spokojní, no už nemali na seba toľko času. Zrazu sa do života zaplietli povinnosti manažérov ostrova a hotelového komplexu, ktorý sa rozširoval. Pár sa vydal opäť do lesa, aby zistil či tu muž na hodinách stále je. Bol tam, hral na gitare už o niečo rýchlejšie, piesok padal ďalej ale hrdlo presýpacích hodín bolo širšie, tak že cez neho prepadalo viac piesku. Muž sa na nich pozrel a spýtal sa čo by si priali tento krát. Pár jednohlasne odpovedal, chcem rozšíriť rezort po celom ostrove, chceme aby to tu bolo najhľadanejším letoviskom na svete. Muž opäť odpovedal, „nech je tak.“

Týždeň na to, na ostrov začali chodiť masy ľudí, dokonca si priniesli aj stany keďže nebolo dostatok voľných izieb, ostrov sa stal rušným miestom. Každú noc sa na ostrove konali oslavy a párty. Pár bol obklopovaný novými ľuďmi, okolo chlapca sa začali motať krásne modelky, ktorým by muž len sťažka odolal. S dievčaťom to nebolo o nič lepšie v spoločnosti najbohatších mužov s veľkým šarmom sa cítila ako žena o ktorú je skutočne veľký záujem. Pár začali rozbíjať hádky, pre malichernosti chlapec ju neustále porovnával s modelkami, ktoré sem chodili na promenády a dovolenky. „Prečo nemôžeš vyzerať ako ony.“ Ona sa taktiež nedala a chcela, aby ku nej bol milší, zdvorilejší, už jej nestačilo ako sa ku nej choval predtým. Chcela niekoho kým nebol. Zatiaľ čo sa tvorila medzera medzi chlapcom a dievčaťom, gitarista v strede ostrova hral, ako o život. Hodinky na ktorých sedel už nepripomínali hodinky, boli skôr oválom cez ktorý sa piesok sypal v obrovskom množstve. Pár sa snažil každý deň zarobiť si viac a viac, čím viac zarobili tým menej spolu boli, tým menej si vedeli povedať. Ich spoločné záujmy sa zužovali, až si už nedokázali pozrieť do očí. Majetok sa im zväčšoval len preto, aby zakryli nedostatok pochopenia a šťastia vo svojich životoch, aby zakryli to, že si už s nikým ani so sebou samým nerozumejú.

Rozhodli sa že pôjdu do srdca ostrova vyhľadať pomoc od záhadného muža. Muž tam stále sedel hral rýchlo, všetko na vôkol ako by pridalo na plyn, každý deň sa zdal byť kratší, čas plynul rýchlejšie a žitie sa stávalo len prežívaním. Pár to pochopil ani sa nemusel muža na nič pýtať. Muž prehlásil, „viem prečo ste prišli, chcete byť šťastní, ale to ste predsa vedeli byť aj predtým a na to ste mňa nepotrebovali. Váš život, ilustruje život ostrova, kedysi bol pokojný a tichý, miesto kde by ste radi žili. Časom sa stával rušnejším a rušnejším, tak ako váš život. Myslíte si že peniaze vám priniesli nešťastie, to je ale lož. Peniazom a času môžete dať rovnakú hodnotu, tak ako nakladáte s časom, takým smerom sa váš život uberá, rovnako to platí aj pre peniaze.“ Chlapec a dievča sa konečne na seba pozreli a objali sa. Pozreli sa na muža, no muž tam už nebol.

Pár na jeho počesť, presne na mieste kde sedával postavil sochu s titulom „obchodník s časom.“ 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Občania nemajú právo diktovať stranícku príslušnosť ministra

Na niektoré veci nestačí byť slušný, ale treba prejsť voľbami.


Už ste čítali?